حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

زخم آلت تناسلی چیست ؟ ( قسمت دوم )

زخم آلت تناسلی چیست ؟ ( قسمت دوم )

(تمامی مطالب علمی بوده وفقط جنبه اطلاعات عمومی دارد برای اطلاعات بیشتر حتما با پزشک مشورت شود)

اختلالات آلت تناسلی مردان (قسمت دوم)

در مقاله لینک اختلالات آلت تناسلی مردان(قسمت اول) شروع به بررسی عارضه های آلت تناسلی مردان کردیم و برخی زخم های ناشی از عوامل عفونی مانند: تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، شانکروئید، سیفلیس و عفونت های قارچی را بررسی کردیم، حال به ادامه معرفی عارضه ها می پردازیم.

 

 • پریاپیسم یا نعوظ مانا (طولانی مدت):

این نوع اختلال بسیار نادر می باشد و به نوعی شایع نیست اما از آنجا که از هر ۱۰ نفر، ۳ نفر به دلایل اختلالات خونی (مانند: کم خونی داسی شکل، سرطان خونی، تالاسمی و… ) دچار پریاپیسم می شوند  لازم دیدم توضیحاتی در این خصوص بنویسم؛ پریاپیسم زمانی اتفاق می افتاد که آلت تناسلی شما بدون تحریک شدن، در حالت نعوظ(برخاسته) قرار بگیرد و یا بعد از تحریک جنسی و هم چنین پایان رابطه جنسی در حالت نعوظ باقی بماند.

طبق مطالعات، این بیماری به سه صورت می تواند بروز کند؛ ایسکمیک با جریان خون کم، ایسکمیک با جریان خون زیاد و ایسکمیک جریان خون تکرار شونده.

پریاپیسم ایسکمیک معمولاً بسیار دردناک است این در حالی می باشد که نوع غیر ایسکمیک آن درد ندارد. در نوع ایسکمیک تمام آلت تناسلی شما سفت می شود اما نوک آلت شما به حالت طبیعی است.

بعد از متوجه شدن علائم زیر می توانید جهت معالجه اقدام کنید:

 • درد آلت تناسلی در حالت نعوظ
 • نعوظ آلت تناسلی در حالی که نوک آلت سفت می شود و در حالت طبیعی باقی می ماند

جهت درمان پریاپیسم می توانید از اورژانس های اورولوژی استفاده کنید که دکترمتخصص ارزیابی لازم را انجام داده و در مورد ایسکمیک یا غیر ایسکمیک بودن پریاپیسم تصمیم میگیرد.

تجویز مسکن و تنقیه با محلول نمکی سرد می‌تواند موجب رفع نعوظ شود.

 از بی حسی نخاعی یا اپیدورال هم می‌توان استفاده کرد و با سوزن بزرگی از طریق گلنس، خون موجود در جسم غاری را تخلیه نمود. اضافه کردن مواد آدرنرژیک به محلول شستشوی جسم غاری کمک‌کننده است.

باید بدانید!

کم خونی داسی شکل به نوعی بیماری ژنتیکی می باشد که جز اختلالات خونی به شمار می رود، در این نوع کم خونی، هموگلوبین های خون درگیر می شوند که توضیح این کم خونی در این مقاله نمی گنجد.

 

 • هیپوسپادیاس یا هیپوسپادیاز:

این اختلال در اکثر موارد مادرزادی می باشد که در این عارضه، مجرای پیش آب در نوک آلت تناسلی باز می شود و ادرار و منی از بدن خارج می شوند. البته این سوراخ می تواند در نوک آلت تناسلی یا میاندوراه آلت تناسلی باشد.

 این عارضه می تواند در زنان هم رخ دهد که البته در مردان شایع تر می باشد که هیپوسپادیاس هم در مردان و هم در زنان می تواند خطرناک باشد چرا که احتمال تشکیل تومور ویلمز (نوعی سرطان کلیه) وجود دارد.

همچنین این بیماری موجب عفونت های مکرر ادراری مانند: کنترل ادرار و حتی ناباروری شود. شایان ذکر است که این نوع بیماری اغلب فقط با جراحی درمان می شود.

 

 • فیموزیس :

در این عارضه پوست ختنه گاه آلت تناسلی به شدت تنگ می باشد که با زور یا در گاهی اوقات به هیچ وجه نمی توان آن را به عقب کشید که سر آلت تناسلی بیرون بیاید. این عارضه در اکثر مواقع مادرزادی می باشد.

جالب است بدانید که در هنگام تولد پیش پوست بر روی آلت تناسلی به علت چسبندگی بین آنها نمی‌تواند حرکت داشته باشد و این نرمال تلقی می‌شود اما با مرور زمان، پیش پوست به طور طبیعی از سر آلت جدا می‌شود واین توانایی در اکثر پسر بچه های  بالای چهار سال وجود دارد.

 اگر به هر دلیل ازجمله بیماری یا حتی عدم رعایت بهداشت، دستگاه تناسلی نوزاد یا شیرخوار، پوست غلاف سر آلت تناسلی تنگ و سفت گردد که آنگاه کودک به سختی و با فشار ادرار می‌کند و یا همچنین در مردان ختنه نشده در هنگام نعوظ آلت تناسلی فشرده شده که این حالت را فیموزیس می‌نامند. فیموزیس می‌تواند در مورد زنان نیز در ناحیه کلیتوریس نیز واقع شود. به هر حال این عارضه درد بسیاری در اندام جنسی شما دارد و به طور حتم باید به متخصص مراجعه کنید.

 

نگاهی به نشانه های رایج بیماری آلت تناسلی که باید به متخصص مراجعه کنید!

 • تغییر حالت‌هایی روی پوست آلت
 • خارش آلت تناسلی
 • خونریزی درون یا از آلت تناسلی
 • نعوذ دردناک و طولانی
 • درد شدید بعد از ترومای آلت تناسلی یا آسیب کشاله ران
 • مشاهدهخون در ادرار یا در مایع منی
 • سوزش ادراری و مشکل ادرار کردن
 • ترشح غیر طبیعی از آلت تناسلی
 • ناتواني در پس كشيدن آلت تناسلي به داخل غلاف آن
majid051

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sedighda/public_html/wp-content/themes/mweb-digiland-pro/includes/mweb_core/mweb_query.php on line 132
ارسال دیدگاه
X
X