حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات قابل توجه راجع به مکمل های ورزشی+عوارض مصرف

مکمل یعنی تکمیل کننده فاصله مقدار مورد نیاز بدن به مواد مغذی با مقدار مصرفی؛ اگر فردی بیش از نیاز بدنش مواد مغذی مصرف کرده باشد، به هیچ عنوان نباید از مکمل ها استفاده کند. نکته قابل توجه در رابطه با مکمل ها این است که تعیین مقدار مورد نیاز بدن به مواد مغذی توسط خود فرد عملی نیست و تنها افراد متخصص می توانند تعیین کنند که هر فردی به چه مقدار مکمل نیاز دارد. از این رو قصد داریم در ادامه به این موضوع و عوارض مکمل های بدنسازی بپردازیم، با ما همراه باشید.

مکمل چیست و برای مصرف آن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مکمل‌ها در واقع وسیله‌ای هستند که می‌توان از آن‌ها برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار استفاده کرد؛ اما باید توجه کنیم که پیش از استفاده از آن ها چند نکته را در نظر بگیریم.

بدنسازی
بدنسازی

نکته اول این که مدت زمان مصرف مکمل محدود می‌باشد؛ یعنی تا مدت زمان خاصی که جبران کمبود بدن شود، باید مصرف شود. این گونه نیست که بتوانیم از آن به صورت مادام العمر استفاده کنیم.

نکته بعدی‌ که باید به آن توجه کرد این است که اکثر مکمل‌های موجود در بازار شامل مواد غیر طبیعی هستند که این مواد اگر مورد نیاز بدن نباشد، ضررهای جبران ناپذیری را به بدن می‌رساند. لازم به ذکر است که اگر می خواهید برای تقویت قوای جسمی تان از مکمل های ورزشی استفاده کنید، باید بهترین نوع ممکن، مخصوص تمرینی که انجام می دهید، را انتخاب کنید. مثلا ورزشکاران استقامتی ساعت ها زمان صرف تمرینات طولانی می کنند. به طور مثال ۵۰ تا ۶۰ مایل دویدن در هفته و یا ۲۰۰ مایل دوچرخه سواری و صدها دور شنا در استخر از تمرینات این ورزشکاران است که فشار مضاعفی را به بدن آن ها وارد می کنند. به همین دلیل این گروه جایز هستند که از این مکمل ها استفاده کنند. ولی با این حال باید با عوارض مکمل های بدنسازی نیر آشنا شوید که در ادمه به آن خواهیم پرداخت.

حال در ادامه برای اطلاعات بیش تر شما، مطالبی را قرار دادیم؛ که امیدواریم کارآمد باشد.

انواع مکمل ها

  • مکمل های مواد غذایی: این مکمل ها با هدف افزایش توده عضلانی، قدرت عضلات و افزایش و کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این مکمل‌ها می توان به پروتئین‌ها، آمینو اسیدها و فرآورده‌های غذایی جایگزین غذا اشاره کرد. در صورت نحوه صحیح مصرف این مکمل‌ها، جزو بی‌عارضه ترین مکمل‌های غذایی برای ورزشکاران هستند.
  • پیش ساز هورمون ها: از دیگر مکمل‌های بدنسازی است و شامل استروئیدهای آنابولیک و آندروژنیک (این مکمل ها برای افزایش توده و قدرت عضلانی به کار می رود)، متیل تستوسترون، گزاندرولون، اکساآنزیم، اکسی متولون و آنادرول می‌شود. اکثر این مکمل‌ها دارای هورمون تستوسترون یا هورمون جنسی مردان هستند و اثرات جانبی زیادی دارند.
  • مکمل های نیروزا: از این مکمل ها به عنوان محرک استفاده می‌شود. وظیفه این مکمل ها تحریک دستگاه عصبی مرکزی است. این مکمل ها به هیچ وجه مورد تایید نیستند.
  • مکمل های پروتئینی
  • مکمل های تستوسترون
  • کراتی

عوارض مکمل های پروتئینی

۱. به هم ریختن سیستم گوارشی در بدن

از مکمل های بدنسازی می توان به پروتئین وی، پروتئین کازئین، پروتئین تخم مرغ و برنج و سویا و شاهدانه و … اشاره کرد. اما مشهور ترین آن ها، همان پروتئین وی و کازئین می‌باشند. این پروتئین ها مشتق گرفته از شیر می باشد و در آن مقدار زیادی لاکتوز و قند طبیعی وجود دارد. البته همان طور که می دانید بعضی از افراد هستند که معده آن ها با لاکتوز به هم می ریزد. بنابراین در صورت استفاده از این مکمل ها دچار درد شکم، نفخ معده، نفخ شکم و اسهال و استفراغ خواهند شد.

۲. افزایش وزن غیر سالم

اگر از این مکمل ها را بیش از اندازه مصرف کنید، وزن شما افزایش یافته و دچار چاقی مفرط می‌شوید. چرا که این افزایش وزن ناشی از افزایش حجم ماهیچه نیست، بلکه ناشی از افزایش حجم چربی است. هیچ کسی دوست ندارد که به جای افزایش ماهیچه، شکمش بزرگ شده و چاق شود.

۳. به هم ریختن میزان قند خون

پودرهای خوراکی پروتئینی، به دلیل طعم دهنده ها و اسانس های وانیلی و شکلاتی قابل خوردن هستند. این طعم دهنده‌ها دارای مقادیر زیادی قند مصنوعی هستند و به همین علت، استفاده از این مکمل ها باعث افزایش قند خون می شود. البته پروتئین وی موجب کاهش سطح قند خون و فشار خون سیستولیک می شود. بنابراین برای افراد مبتلا به فشار خون و دیابت مناسب نیست.

۴. معضلات کلیوی

یکی دیگر از عوارض مکمل های بدنسازی، ابتلا به معضلات کلیوی است؛ پس از مصرف پروتئین ها، این مکمل ها دچار واکنش شده و آمونیاک را به وجود می‌آورند. پس از مدتی آمونیاک ایجاد شده به اوره تبدیل شده و این ماده باید از طریق کلیه و ادرار کردن از بدن خارج شود. هنگامی که پروتئین زیادی مصرف شود، اوره زیادی تولید شده و کلیه قادر به خارج کردن این مقدار زیاد از اوره نیست. بنابراین موجب به وجود آمدن سنگ کلیه، از کار افتادن کلیه و مشکلات دیگر می‌شود. از طرفی کلیه‌ها برای دفع اوره نیاز به مقادیر زیادی آب دارند؛ بنابراین بدن دچار کمبود آب شدید می شود.

۵. تحلیل استخوان ها

پروتئین ها به دو گونه پروتئین گیاهی و پروتئین حیوانی تقسیم می‌شوند. هنگامی که شما پروتئین حیوانی (مثل تخم مرغ و گوشت) مصرف می‌کنید، خون انسان خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و بدن برای مقابله با آن کلسیم و فسفات را وارد خون می‌کند. این کلسیم از استخوان بدن استخراج می‌شود. اگر در زمان طولانی و به مقدار زیاد مکمل های پروتئینی را مصرف کنید، دچار تحلیل استخوان خواهید شد. این تحلیل موجب پوکی استخوان و ترد شدن آن (این ترد شدن شکستگی های زیادی را در پی دارد) می‌شود.

۶. ریزش مو

از دیگر عوارض مکمل های بدنسازی ریزش مو د آقایان است. ماده اصلی ساخت مو از کراتین است که این ماده نوعی دیگر از پروتئین‌هاست. هنگامی که شما فقط از مکمل های پروتئینی استفاده کرده و از کربوهیدارت، چربی و ویتامین استفاده نکنید؛ بدن دچار اشباع پروتئین می شود و به همین علت ریزش مو و طاسی را در پی دارد.

۷. آسیب به کبد

رژیمی که در آن صرفا از پروتئین استفاده شود، می‌تواند بدن را دچار مشکلاتی کند. یکی از این مشکلات قرار گرفتن بدن در وضعیت کتوز است. در این وضعیت بدن برای تامین منبع انرژی از چربی استفاده کرده و خون را دارای خاصیت اسیدی می کند. به همین سبب اگر خون به طور پیوسته اسیدی باشد، می تواند آسیب‌هایی را به کبد وارد کند.

majid

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sedighda/public_html/wp-content/themes/mweb-digiland-pro/includes/mweb_core/mweb_query.php on line 132
ارسال دیدگاه
X